Anne Sütünden Mücevher Aralık 11, 2017 – Yayınlanan: İnternette Biz

Anne sütünü bir mücevher olarak saklama ve hatta çocuklarımıza bu özel mücevheri hatıra olarak bırakma fikrini biz çok sevdik. İşte bu fikri yine bir uykusuz anne hayata geçirmiş Türkiye’de! Peki nasıl saklanıyor, nasıl mücevher haline geliyor tüm detayları merak eden uykusuz anneler için Tyana Tasarım’ın annesi Ayşe Abuşoğlu’na sorduk. Ayşe Hanım’ın uykusuz annelere sosyal medya hesaplarımızdan sürpriz hediyeleri de olacak, bizi izlemeye devam edin uykusuz anneler!

Ayşe Hanım kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ben Bodrumdan Ayşe, 17 aylık Mehmet Rüzgarın annesi ve eşimin tabiri ile küçük esnaf, Tyana Tasarım‘ın kurucusu ?

Anne sütünden mücevher yapma fikri nasıl ortaya çıktı? 

Yaklaşık 15 ay önce başladı hikaye…Günün ilk ışıkları ile esmeye başlayıp gün içinde kasırgaya dönüşebilen oğlum Rüzgar’ı emzirirken… Anneliğin her evresi kadına eşsiz güzellikler yaşatıyor olsa da, özellikle ilk 3 ayın, o süt kokusuna doyamadan geçtiğini düşünürken, eski çağlarda insanların gözyaşını, sevdikleri ile paylaşmak adına gözyaşı şişelerinde saklamaları geldi aklıma ve anne sütü ile bebeklerin ilk saçın birleştirip, her an ulaşılabilir, birazda estetik bir hale getirebilirim dedim… İnternetten biraz araştırınca gördüm ki ilham, benden önce yurtdışında bir kaç kişiye uğramış ? Önce iletişime geçip tekniğini öğrenmek istediysem de söz konusu kişiler pek sır vermeyince iş başa düştü deyip başladım merdiven altı atölyede çalışmaya. Merdiven altı dediysek evimizin bir odasını atölyeye dönüştürdüm, ne de olsa küçük esnafız ?

1 yıla yakın bir süre onlarca kimyasal ve muhtelif denemeler sonrasında annelere ömürlük bir hatıra çıktı ortaya.

Kişiye özel hazırlanan bu özel mücevherin aşamalarını kısaca anlatır mısınız?

Anneler bana kendi sütlerini ve çocuklarının birkaç tel saçını kargoyla gönderiyorlar ve modeli seçiyorlar. Seçilen modele ilişkin gümüş, altın takı zemini mevcutsa üretim hemen başlar yoksa 1 haftada temin süresi var. Hazır modellerde üretim yaklaşık 4 hafta + 1 hafta isteğe bağlı olarak saç, sim veya sedef ekleme ve camlama veya sırlama işlemleri + 1 hafta teslimat (sitede / instagramda 6 ila 8 hafta yazmıştım , ben de anneyim hanımlar hatırlatayım ?

Ürün çeşitleriniz neler?

Düşleyin yeter diye sansasyonel bir çıkış yapacağım ama daha erken ? Tasarımlar zemin olarak  gümüş, altın, nikel modellerde,  tür olarak kolye ve yüzük , içerik olarak ise sadece anne sütü , anne sütü + saç , sadece saç şeklinde olup , ürün resimlerine instagram /facebook sayfalarımızdan erişebilirler.

Bence bu ürün sade olmalı sütünüz ve bebeğinizin bir kaç saçı, bu yüzden benim favorim altın veya gümüş damla kolye. Ama bu ürünler tamamen kişiye özel tasarımlar olduğundan, kişisel istekleri alarak tamamen kişiye özel üretim daha çok hoşumuza gidiyor. Tasarım süreci boyunca annelerle iletişim halinde kalıyoruz. Takı tasarımı konusundaki iş ortağımız da bu konuda hem gayretli hem de kabiliyetli.

 

Nerden satın alabiliriz? Fiyat aralığı nedir?

Şu an için satışlarımızı Tyana Tasarım’ın instagram ve facebook sayfalarında sürdürüyoruz. Web sitemiz de hazırlık aşamasında. Fiyatlarımız kullanılan madene göre 125 TL’den başlıyor, 750 TL’ye kadar ürünümüz mevcut.

 

Kullanım ömrü var mı? 

Ürün organik değerini kaybetmediği için mutlaka bir ömrü olacaktır ancak bizim öngörümüz torunlarınıza bırakabileceğiniz bir aile yadigarı olması yönünde… Yurtdışında da bu işin geçmişi çok fazla değil, gerçek ömrünü yaşayıp göreceğiz sanırım.

Kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Annelerimizin bu süt cevherlerini direk güneş ışığına maruz bırakmaması gerekiyor. Ayrıca evlerimizde kullandığımız tüm kimyasallar hem kullanılan madene hem de süt cevherine zarar verebilir. Gümüşler doğal yapısı itibariyle biliyoruz ki zaman içinde kararma yapıyor. Temizlemeye verileceği zaman, gümüş ustasını uyarmakta fayda var. Bazı annelerimizin sütü beklediğimizden daha yağlı çıkabiliyor. Zaman içinde sütün yapısına bağlı olarak sarı lekeler oluşabiliyor. Bu da en azından işin doğallığının korunduğu ve bu ürünlerin el yapımı ürünler olduğunun bir kanıtı.